Dzisiejsza data:

Pomnik Henryka Wieniawskiego

ul. Skłodowskiej-Curie

           14 października 1978 odsłonięto pomnik wybitnego muzyka i kompozytora urodzonego w Lublinie, Henryka Wieniawskiego. Monument autorstwa Janusza Pastwy powstał w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych i stanął na skwerze przed budynkiem Domu Żołnierza przy ul. Żwirki i Wigury, a jego pomysłodawcą był prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego, Jacek Ossowski.

                            

           Rzeźba wykonana w piaskowcu przedstawia stojącą postać kompozytora trzymającego w prawej ręce opuszczony smyczek, a w lewej skrzypce. Głowa została opracowana dość realistycznie w stosunku do reszty ciała: muzyk ma pociągłą i szczupłą twarz z wyraźnie zaznaczonym zarostem, wystające kości policzkowe, długi prosty nos i duże oczy. Pozostała część ciała jest potraktowana schematycznie, najwyraźniej zarysowana jest jeszcze prawa ręka ze smyczkiem oraz górna część skrzypiec. Na froncie płaskiego cokołu umieszczono inskrypcję:

 HENRYK

WIENIAWSKI

1835 – 1880

Po prawej stronie można zaś przeczytać:

HENRYKOWI WIENIAWSKIEMU

TOWARZYSTWO MUZYCZNE W LUBLINIE

           Przez wiele lat pomnik stał nieco zapomniany wśród zieleni na skwerze, miejscu niewłaściwym ze względu na duże zacienienie, przez co piaskowiec szybko pokrył się glonami. Pojawiły się pomysły zmiany tej lokalizacji, proponowano między innymi staromiejski Rynek.

Ostatecznie po oczyszczeniu powierzchni, 4 września 2005, w ramach obchodów 170. rocznicy urodzin Wieniawskiego monument stanął przed siedzibą Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego przy ul. Skłodowskiej–Curie.

Bibliografia:

Ożóg K. S., Pomniki Lublina, Lublin 2014

Grafika losowa