POMNIK JANA PAWŁA II I KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO tzw. HOMAGIUM

dziedziniec KUL

           W południowej części dziedzińca najstarszego gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników papieskich w Polsce. Powstał on z inicjatywy senatu uczelni, sfinansowany ze składek oraz sprzedaży pamiątkowego medalu wybitego z okazji odsłonięcia monumentu, które miało miejsce 30 maja 1983 roku. 

           Autor Jerzy Jarnuszkiewiecz wykonał postać Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego ustawioną na wysokim cokole. Artysta przedstawił w swym dziele scenę uwiecznioną na fotografii z dnia 22 października 1978, wykonanej podczas pierwszej audiencji papieża dla Polaków. Miało wówczas miejsce tzw. Homagium czyli tradycyjny pokłon kardynałów przed nowym biskupem Rzymu. Kardynał Wyszyński, chcąc oddać cześć papieżowi, a zarazem swojemu duchowemu wychowankowi, zamierzał uklęknąć, lecz został przez niego podniesiony i objęty w przyjacielskim geście. Ta czynność jest treścią pomnika; przez wieki oddawano pokłony biskupom Rzymu, a teraz jeden z nich sam pochylił się, aby uhonorować swojego duchowego mentora. Nie tylko samo przedstawienie sceny Homagium jest niezwykłe w tej rzeźbie, ale również moment, w którym znajdują się obie postacie. Rzeźbiarz ukazał je na chwilę przed tym, jak aparat zrobił zdjęcie. Prymas w pozycji przyklęku skłania głowę ku Janowi Pawłowi II, który pochyla się, chcąc go objąć i podnieść. W pomniku zrezygnowano z detali: liturgicznych szat i dostojności całej ceremonii. Cały ruch i naturalność ludzkiego ciała został tu ukazany poprzez bardzo realistyczne opracowanie dłoni oraz ukazanie sylwetki Prymasa na chwilę przed oddaniem pokłonu.

           Gest Jana Pawła II przedstawiony w Homagium stał się dla wielu Polaków niezwykle ważny i symboliczny, a sam pomnik został niejako symbolem uniwersytetu. Rzeźba stoi na dwuczęściowym cokole z granitowych bloków, przypominających ołtarz. Na tylnej części widoczna jest sygnatura:

JERZY JARNUSZKIEWICZ

WSPÓŁPRACA

TADEUSZ TCHÓRZEWSKI

SP-NIA PRZEMYSŁU ARTYSTYCZNEGO

BRĄZ DEKORACYJNY”

1982

Warszawa UL. HOŻA 55

           Całość ustawiona jest na skrzyżowaniu alejek na dziedzińcu – sercu KUL. Jest uznawana za jedną z najlepszych tego typu powojennych realizacji rzeźbiarskich w Polsce. Warto również wspomnieć, że Jarnuszkiewicz jest również autorem rzeźby Chrystusa w ołtarzu głównym kościoła akademickiego KUL, wykonanej w 1971 roku.

Bibliografia:

Ożóg K. S., Pomniki Lublina, Lublin 2014

Maśliński A., Stanął pomnik Papieża i Prymasa, „Biuletyn Informacyjny KUL” 1983, nr 1-2