Dzisiejsza data:

Kościół pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus

dekanat lubelski-południowy

ul. Krochmalna 47

           U zbiegu ulic Krochmalnej i Betonowej, w południowo–zachodniej, przemysłowej dzielnicy Za cukrownią znajduje się niewielki kościółek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z czworoboczną wieżą i okładziną z tzw. sidingu. Patrząc dziś na jego wygląd, zaliczylibyśmy go raczej do nieudanych realizacji architektonicznych, ale warto zwrócić na ten obiekt uwagę ze względu na to, jak prezentował się przed termomodernizacją.

           Kościół wybudowano w tym miejscu, mając na uwadze potrzeby mieszkańców nowej dzielnicy. Teren ten, niegdyś będący wsią Wrotków, od końca XIX wieku stał się miejscem prężnie rozwijającego się przemysłu spożywczego. Ze względu na bliskość rzeki Bystrzycy i linii kolejowej, powstały tu cukrownia, fabryka syropu ziemniaczanego, krochmalnia, betoniarnia i fabryka rektyfikacji spirytusu. W ich sąsiedztwie zaczęła się rozwijać indywidualna zabudowa mieszkaniowa dla pracowników, często prowizoryczna i drewniana.

           Świątynia została wybudowana w latach 1936-1937 według projektu lubelskiego architekta Jerzego Siennickiego. Konsekracji dokonano 5 września 1937 roku. Jest to jedyny taki obiekt na Lubelszczyźnie wzniesiony w konstrukcji szachulcowej (zwanej „pruskim murem”) i pomimo remontów w latach 1947, 1957 i 1973 jego wygląd pozostał do końca XX wieku niezmieniony. W 1998 w ramach prac dociepleniowych dolne partie ścian pokryto łamanym piaskowcem, a górne tzw. sidingiem, przez co budynek zatracił swój charakterystyczny wygląd.

           Do jednonawowej świątyni z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium po obu stronach przylegają zakrystie oraz czworoboczna wieża od wschodu, nieco szersza ponad wysokością nawy. Budynek posiada niskie dachy kryte blachą, nad nawą czterospadowy, z małą wieżyczką na sygnaturkę po środku. Od frontu znajduje się trójarkadowy ganek na wąskich kolumnach podtrzymujących pulpitowy dach. Obecnie jedyną artykulacją elewacji nieregularnie rozmieszczone są prostokątne i kwadratowe okna różnych rozmiarów.

           W dolnej części wieży znajduje się kaplica św. Antoniego, otwarta do wewnątrz. W prezbiterium znajduje się ołtarz św. Teresy wykonany według projektu Jerzego Siennickiego i dwa ołtarze boczne według projektu Czesława Gawdzika, a wykonane przez S. Kopcia i E. Szmajdę.

 Bibliografia:

Denys M., Lublin miedzy wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Łódź 2010

Gawarecki H, Gawdzik Cz., Ulicami Lublina, Lublin 1976

Grafika losowa