Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wincenty Jakub Pol

(20 kwietnia 1807 Lublin – 2 grudnia 1872 Kraków)

poeta, geograf, etnograf

Urodził się w kamienicy swego ojca Franciszka przy ul. Grodzkiej (obecnie nr 7)

           Autor między innymi ogromnie popularnych utworów: Pieśni Janusza (1833), Pieśń o ziemi naszej (1843) i Mohort (1855).

           Pozostawił po sobie również kilka prac z zakresu geografii: jak Rzut oka na północne stoki Karpat i przyległe im krainy (1851), Obrazki z życia i podróży czy Historyczny obszar Polski (1869), gdzie mówiąc o dialektach polskich tak charakteryzuje mowę lublinian: odcień lubelski dialektu małopolskiego zaleca się najwyższą ogładą językową, wykwintnością i równowagą brzmień. W gawędzie Pacholę hetmańskie (1862) gloryfikuje unię lubelską, ale o samym mieście nie wspomina.

           W Lublinie 12 grudnia 1972, w setną rocznicę jego śmierci, dokonano uroczystego otwarcia muzeum poety w modrzewiowym dworku, dawnej własności Franciszka Pola, ojca Wincentego Pola. Dworek sprzedany po wyjeździe rodziny Polów do Lwowa, w 1860 powrócił na dziewiętnaście lat do rodziny, jako dar Obywateli Województwa Lubelskiego. Pozostawał na pierwotnym miejscu (na terenie niewielkiego folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem) do 1969, skąd przeniesiony został na posesję przy ul. Kalinowszczyzna 13.

           W zbiorach muzeum znajdują się rękopisy Wincentego Pola, rodzinne dokumenty, zbiór kart pocztowych oraz kolekcja czasopism pochodzących z XIX i XX wieku. Znajduje się tu również pierwsze wydanie Mohorta z 1885 oraz najbardziej znane wydanie lwowskie z 1883 bogato zdobione ilustracjami Juliusza Kossaka. W 2007 Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie w formie reprintu wydała Mohorta na wzór XIX-wiecznych egzemplarzy z Lwowa.

czytaj więcej …

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dodatkowe informacje